20/08/2007

Second Life je nuda

Zájem o Second Life připomíná Mars, kde se znenadání objevil vzduch a nikdo si tento poznatek nechce nechat ujít.

20. 08. 007

Každý už asi slyšel o Web 2.0. a v té spojitosti o YouTube, MySpace, social networking, user-generated content, virtual worlds atd. Korporátní marketéři se dívají na 3D komunitu Second life jako na něco nového, kde by neměli chybět.

Lapání po vzduchu

Nejméně 50 velkých mezinárodních společností se do virtuálního světa zapojilo a začalo utrácet miliony. IBM vytvořilo souostroví pro nábor nových zaměstnanců či trénování stávajících. MTV začalo prezentovat své nejznámější pořady "Laguna Beach", "The Hills" a "Pimp my ride" v prostředí Second Life. Playboy si koupil ostrov ve tvaru dobře známého králičího loga. Coldwell Banker otevřeli virtuální realitní kancelář. A z českých firem si například jediná reklamní agentura Proximity Prague koupila vilu a začala publikovat své práce. Zájem o Second Life bych přirovnal k Marsu, kde se znenadání objevil vzduch a nikdo si tento poznatek nechce nechat ujít.

Sex, peníze a obrovský zájem

Second Life reportuje rapidní vzrůst návštěvnosti, a to necelých 9 milionů vytvořených avatarů (profil uživatele ve virtuálním světě). Z toho je pouze 1,6 milionu aktivní. Během posledních 30 dnů se zalogoval jeden milion uživatelů, přičemž celá jedna třetina během posledního týdne. Převážná většina je z Evropy a Asie, pouze 100 tisíc z USA. Kladu si otázku, co zde ti lidé dělají a kdo jsou ti, kteří se do Second Life vracejí?

Když už si stáhnete aplikaci, nejméně tři hodiny strávíte studováním všech možností komunikace, obchodu a vůbec fungování v Second Life, abyste zjistili, že tam toho moc dělat nemůžete. To dokládá fakt, že více než 85 % vytvořených avatarů zůstalo nevyužito. Nejvyužívanější jsou místa, kde můžete zdarma získat peníze či se oddávat virtuálnímu sexu. Návštěvnost Money Island (místo, kde jsou rozdávány peníze) byla 136 tis. uživatelů za jediný den. Sexy Beach (místo s virtuálními sex shopy, striptýzem atd.) za stejný čas navštívilo 133 tis. uživatelů. To jsou obrovská čísla v porovnání s návštěvností ostrovu inovací od IBM s počtem 281 uživatelů během stejného dne jako dvě výše uvedené lokality.

Personalizace podmínkou

Na Second Life je potřeba se dívat jako na průkopníka nového reklamního kanálu. Pro lidi, kteří si pod reklamou představí klasickou 30vteřinovku, je to asi nepochopitelný směr, ale všichni víme, že právě tento tradiční a dlouhou dobu přežívající model už nebude dále fungovat v podobě, ve které ho známe nyní.

Second Life bych přirovnal k cílenému direct mailu, z něhož ihned pochopíte, o co jde. U Second Life je vše prezentováno příjemnější, hravou formou, můžete ovlivnit co, kdy a jak je vám prezentováno. A to je právě zajímavé. Mladí lidé se brání klasickým formám reklamy, a tudíž jsem přesvědčen, že tento nový směr má budoucnost.

Ovšemže se tato virtuální prostředí budou vyvíjet, představte si třeba 3D model MySpace. Prostředí internetu bude do budoucna 3D personalizovaný svět s prvky videa. Váš avatar si jednoduše přeskočí ze Second Life do World of Warcraft a dále. Second Life bude jen jedno z mnoha těchto 3D prostředí. Je nutno poznamenat, že v současnosti jde především o utrácení korporátních peněz za něco, z čeho možná někdy něco bude. Zatím snad nikdo nepředpokládá, že bude prodávat rohlíky a denní tisk skrze Second Life, ale... Nechme se překvapit.

Michal Nýdrle
managing director a partner

Nydrle studio new media marketing