
Nýdrle Studio přeje všem jen to nejlepší do nového roku a hlavně nejen spousta positivních záblesků, ale v podstatě nepřetržitou záři štěstí a blaženosti. Pozorně sledujte ZDE.
Cestovní kanceláře musejí začít nabízet nové produkty a více se orientovat na on-line reklamu. Volit více netradiční formy reklamy a nebát se povolit uzdu v míře serióznosti.
Díky bohu už nestačí mít jen přehlednou nabídku s intuitivní navigací, ale je důležité uživatele chytit na cestě hledání nabídky zájezdů, což nejde dělat už jen formou bannerové reklamy. Bannerová slepota začíná být pojem a náklady na konverzi návštěvníka ke koupi rostou.
Nový přístup, nová nabídka
Z provedeného výzkumu ve Velké Británii vyplynulo, že více než 60 % marketingových rozpočtů jde jen do on-line reklamy. Jelikož západní trendy se velice rychle začínají promítat i v naší kotlině, byl bych obezřetný a začal sledovat trendy v internetovém prostředí. Možná právě proto, že si v ČR on-line marketing nevybudoval ještě dostatečnou akceptaci při rozhodování, průměrný věk zákazníků cestovních kanceláří roste, jelikož dosavadní marketingový přístup neoslovuje nové generace, které jsou v "on-linu" jako ryby ve vodě.
Oslovení mladé cílové skupiny obnáší změnu nabídky služeb. Těžko si dokážu představit, že mladý pár kolem dvaceti let pojede do Egypta nechat se na týden zavřít do hotelového komplexu.
Novou nabídkou mám na mysli kratší pobyty ve větších městech, zábavu atd.
Kooperace s partnery
Hlavně dát uživateli volnost, neprodávat celé řešení, ale nechat
ho vybrat si jen třeba letenku či hotel. Volnost výběru a možnost modifikace portfolia služeb vládne světu.
Češi jsou nejméně zodpovědný národ v regionu CEE, co se týče pojištění. On-line prodej bude vyžadovat větší kooperaci s partnery, kteří nabízejí komplementární služby. Tím mám na mysli nabídku pojištění jako kombinaci s vybraným druhem služby, ať už se jedná pouze o zakoupení letenky či hotelu.
Již tisíckrát zmiňovaný dialog, osobní přístup, navázání permanentního vztahu jsou postupy, které začínají určovat trend marketingové komunikace, a zde hraje on-line první housle.
Michal Nýdrle
managing director, Nydrle studio
Od 2.6. je spuštěna nová on-line kampaň www.snadne-vymluvy.cz pro NESCAFÉ 3v1, realizovaná on-line marketingovou agenturou NYDRLE studio. Jedná se o první web v ČR, který využívá celoobrazovkového formátu videa. Webem vás provází tři známé tváře, které jsou zároveň reprezentanty cílove skupiny - František Soukup, Jakub Prachař a Vojtěch Dyk. Pánové si spolu s NESCAFE 3v1 přichystali pár tipů, jak se vymlouvat, aby vám to každý uvěřil.
Forma, jakou jsou tyto výmluvy a vše okolo nich koncipováno, odpovídá celkovému image NESCAFE 3v1, které cílí na mladé a přináší jim zábavu s přáteli. Proto i výmluvy v kampani nejsou vlastně myšleny tak vážně.
Kampaň je doprovázena PR a on-line mediální podporou v Čechách a na Slovensku. PR kampaň v ČR zajišťuje agentura Weber Shandwick. Mediální podporu zajišťuje Mediaedge.
”Na letní čas jsme připravili zábavnou a vtipnou kampaň, kterou podpoříme motto „S NESCAFÉ se nikdy nenudíš”. Věříme, že nová kampaň na www.coffeebreaks.cz zaujme nejen milovníky kávy NESCAFÉ,” říká Hana Chybová, marketingová manažerka značky NESCAFÉ.
Součástí stránek je možnost generování personalizované výmluvy pro své známé. Celkové množství kombinací přesahuje 137 miliard možností.
Jako další benefit stránek je soutěž o vytvoření vlastní výmluvy, která bude hodnocena návštěvníky stránek a 6 nejlépe hodnocených videí vyhraje týdně věcné ceny a to během měsíce června.
Ze studie TNS/Cymfony vyšlo najevo, že marketéři nejsou spokojeni s kombinováním těchto nástrojů v rámci jejich komunikační strategie. Podívejme se na marketingovou komunikaci jako na puzzle, kde SM tvoří pár kostiček, které agentury nejsou schopny složit a ukázat klientovi celkový obraz.
TNS Media Inteligence/Cymfony oslovila více než 60 marketérů v severní Americe, Francii a Anglii, zda se ubírají směrem SM. Bohužel vyšlo najevo, že agentury nedokáží naplnit jejich očekávání. Důvodů je několik, ale dva zásadní. Agentury nemají vlastní zkušenosti s využíváním těchto sociálních sítí a jejich představy při prezentování konceptů se naprosto nesetkají s konečnými výsledky.
Nicméně studie dále říká, že 50 procent dotázaných je přesvědčena o nutnosti tyto aktivity řídit.
Tzn. mít svého aktivního "bloggera", který bude vytvářet kontakt. Dalších 30 procent vidí v sociálních médiích revoluční příležitost. Co ale opravdu krásně vystihuje trend, je studie European Interactive Advertising Association, která uvádí, že více než 50% obyvatelstva Anglie je aktivních v sociálních sítích.
Že by ČR zase pozadu?
Když tyto výstupy porovnám se zkušeností z ČR, tak musím říci, že situace je zde opačná.
Často se setkáváme s názorem, že sociální marketing je převážně pro mladou cílovou skupinu.
Není tomu tak! Je to jen výmluva, jelikož málo lidí z marketingu si to opravdu vyzkoušelo, tím pádem má představu pouze z doslechu a vymezenou část svých rozpočtů dá raději do bannerů, jelikož je to pro ně už vyzkoušená věc.
Sociální sítě mají crossmediální využití přes PR až po zákaznický servis. Dokážou tedy zastřešit veškerá média, zpracovat uživatele, vytvořit kontinuální dialog. Ano toto jsme už všichni několikrát slyšeli, ale proč se tyto praktiky těžko potkávají s porozuměním?
Nebude to tím, že k internetu přistupují klienti jako ke klasickému one way médiu?
Branding, message, claim, positioning a hlavně tlačit na sale. Tak to právě ne!
Uživatel má velice blízko ke křížku, aby zavřel okno prohlížeče, jelikož ho reklama obtěžuje. To není tak, že si odejde na záchod v reklamní pauze a následně pokračuje ve sledování filmu.
Když uděláte moc transparentní reklamní sdělení, snažíte se uživatele násilně přitáhnout, prezentujete klamavou nabídku atd., to jsou všechno fakta, která způsobují rychlý odchod návštěvníka.
Nebojte se povolit uzdy
Není potřeba nějak zásadně tlačit na uživatele, ale ukázat svůj přístup, dát mu volnost. Konec konců se můžete podívat na stránky našeho studia, abyste měli lepší představu. Vše o naší společnosti je osobní formou prezentováno skrze média sociálních sítí. Jsme vám bližší, dokážete si nás lépe představit a máte jednoduše veškerý update o našich aktivitách a realizacích. Víte, co se aktuálně děje, jaká je nálada a případně se můžeme skamarádit.
managing director agentury Nydrle studio
Na stránkách www.fandimesvobode.cz je animovaný stadion, kde si každý, kdo chce podpořit svobodu v Číně, personifikuje svůj hlas v petici formou postavičky – fanouška a může jej doplnit o libovolné sdělení. Pokud Vám tedy není lhostejný osud lidí žijících v Číně, nebo se chcete dozvědět něco víc o dané problematice, prosím navštivte tyto stránky a podpořte petici i svým hlasem.
Ostatní off-line média připravila TBWA Praha.
07. 04. 008
Kreativita projektů rodících se na českých doménách je zcela tristní. Český internet je tak zase o kousek pomalejší v běhu za světovou špičkou. Jistě za to mohou i technologické a sociodemografické faktory, jako např. nízká penetrace kvalitního připojení nebo nízká počítačová gramotnost. Problém je však z mého pohledu už u samotných zadavatelů a dále pak v přístupu tradičních agentur.
Design na prvním místě
Už i malí živnostníci zjistili, že design webových stránek připravený před pár lety nadšeným kolegou, který si osvojil základy Photoshopu, již nestačí. Na internetu musí společnost působit stejně profesionálně jako obchodní ředitel na jednání s potenciálním zákazníkem. Stejně jako se nosí hezké a drahé šaty, aby člověk vypadal lépe, tak si i společnosti nechávají připravovat krásné, designově vyvedené webové prezentace. Na tomto bodě bohužel kreativita ve většině případů končí.
Neznalost výjimečně omlouvá
První dojem je důležitý. Pokud budou stránky vypadat špatně už na první pohled, prohráli jsme bitvu po prvním velkém úspěchu - zrealizované návštěvě. Kdo v prostředí internetu "nežije", nemá šanci vědět o posledních trendech. I běžný uživatel internetu snadno zjistí, že na webu už je vše krásně upravené a plné obrázků, dokonce i zvuků a videí.
Odborníci tvrdí, že český internet je 3-4 roky pozadu za světem. Mohlo by se tedy zdát, že pokud lokální společnost zkontroluje webovou prezentaci zahraniční konkurence a jednoduše okopíruje její styl, bude vyhráno. Kromě přístupu jsou v tom však dva další problémy. Za prvé, na internetu v podstatě neexistují hranice, kopírování vás tedy jen schová do davu mezi ostatní a nevyniknete tak ani na lokální úrovni. A za druhé, webovou stránkou aktivity na internetu jen začínají, je to jako když si v domě nalepíte své jméno na zvonek u dveří. Jak dostat zákazníky k vašemu "domu", jaké si pořídit "dveře", co vlastně prezentovat a jak zacházet s návštěvníkem, to už tak jednoduše nezjistíte. Na to už je třeba mít přehled a denně sledovat chování subjektů v prostředí internetu. Ten není jen dalším médiem, je to kanál, kde doslova každý den vznikají nové prostředky a nástroje ke komunikaci.
Konec pasivních "čtenářů"
Internet přináší média interaktivní, a proto by se k němu také mělo tak přistupovat. Není to náhrada papírového katalogu s textem a obrázky, kde můžete navíc uživatele zaplavit vlnou svých oblíbených 30sekundových spotů. Nabízí nové možnosti, kdy lze dát uživateli prostor k vlastní aktivitě, a dokonce jej při tom sledovat a analyzovat jeho zájmy. On si může opravdu užívat vámi připravený obsah a ještě o sobě odhalí spoustu informací.
Internet přináší každý den mnoho nových možností, jak realizovat marketingové aktivity v jejich pravé podstatě. Zjednodušuje cestu k zákazníkovi a zákazníkům cestu k produktům a službám, dává prostor k oboustranné komunikaci, detailním analýzám i přesnému měření návratu investice. Z hlediska marketingu tudíž naprosto ideální nástroj. Proč tedy chybí kreativní řešení, která by se alespoň trochu přibližovala zahraničním standardům?
Důvodů je mnoho: neznalost prostředí na všech úrovních marketingového plánování, obava o návratnost investice, neochota měnit zavedené procesy a spousta dalších. Pokud však nechcete zůstat opravdu pozadu, máte jen jednu možnost - sebrat odvahu a část marketingových rozpočtů a vyrazit mezi spletité sítě www. Dnes není jiná možnost než zkoušet a pečlivě měřit efekt realizovaných projektů právě pro vaši firmu. Je ale třeba plánovat v celém průběhu marketingového procesu, aby nezbylo zase jen na ty bannery, jež kopírují printové kampaně, nebo na webovou stránku nahrazující klasický katalog.
V novém území
Jsme v prostředí neprobádaném a syrovém, kde je ještě velký prostor pro opravdovou invenci a zcela nové postupy. Není to lákavé? Nemusíte nutit celá oddělení, nebo dokonce celou firmu, aby rázem začala hledat příležitosti v digitálním světě. Najděte nějakého mladého zapáleného kolegu a zkuste to s ním. Zkuste třeba Facebook, když zadáte jména svých kolegů, určitě tam jednoho nebo dva najdete. Pokud chcete jít dál, pak už zbývá jen jediné řešení, najít lidi, kteří internetem opravdu žijí, a celou věc konzultovat s nimi. Naštěstí už jsou mezi námi celé skupiny takových lidí, říká se jim digitální agentury.
Autor je creative services manager Nydrle studio.