21/05/2010

Fejsbůček

Fejsbůček je nová služba pro český internet, která spatřila světlo světa teprve před několika málo týdny a přesto už jeho adresa www.fejsbucek.cz pevně zakotvila v boomarcích českých marketerů. Čím si takovou pozornost zasloužila? Především tím, že konečně zmapovala české stránky, aplikace a skupiny na českém Facebooku. Už si nemusíme číst pouze globální reporty o úspěších firem, jakou je například Zynga, konečně se můžeme rozhlédnout, jaké stránky mají v oblibě čeští uživatelé Facebooku, jaký sociální marketing používají české firmy a obecně jaké nározové proudy se šíří komunitou českých uživatelů na Facebooku, jejichž počet již přesáhl úctyhodnou hranici 2.600.000!


Hlavními pilíři Fejsbůčku jsou:

- globální přehled o počtu uživatelů, věkových skupinách a rozložení mezi muže a ženy

- žebříček českých stránek (Facebook Pages) s největším počtem fanoušků (nebo chcete-li "lajkerů")

- žebříček českých aplikací s největším počtem aktivních hráčů

- žebříček českých skupin s největším počtem členů

- statistika sdílení a obliby českého internetového redakčního obsahu


Za vypíchnutí určitě stojí právě poslední zmiňovaná statistika sdílení redakčního obsahu. Jde o novou funkci Fejsbůčku, která zásadně může ovlivnit vnímání úspěchu online médií. Doposud se internetové magazíny poměřují počtem unikátních uživatelů a shlédnutých stránek, ale Fejsbůček přichází s unikátní možností jak vyhodnotit kvalitu obsahu. Pokud souhlasíte s názorem, že počet sdílení, "lajkování" a komentování článků na Facebooku je objektivním měřítkem jeho kvality, tak vám Fejsbůček bude velkým pomocníkem.


Fejsbůček ve všech svých statistikách pracuje na bázi logování denních záznamů, a tak je možné sledovat a vyhodnocovat také trendy. Výborná je snadná možnost porovnávání s ostatním obsahem na Facebooku a komu by se zdál plný výčet stránek a aplikací příliž rozsáhlý, tak mu poslouží možnost ukládání vybraných do privátního seznamu oblíbených a sledovat tak jen to, co je pro koho zajímavé. Pravdou totiž je, že český Facebook je plný pubertálních výlevů, které mnohdy porušují nastavená pravidla.

Jakub Mach, CEO Micromedia

No comments: