24/08/2010

Každá věc má svůj příběh. QR kód je všechny zaznamená.

Všechno na světe generuje nějaká data (nebo by potenciálně mohlo), ale dosud neexistoval způsob, jak tyto informace spolehlivě uchovávat a systematizovat. Každá čajová konvice, rodinné obrazy a tisíce dalších předmětů mají svou historii, svůj příběh a hodnotu – především pro toho, komu patří, patřily nebo v budoucnosti patřit budou. Představte si, že si v obchodě kupujete starožitnou cukřenku a můžete se ihned a jednoduše dozvědět její příběh nebo se probíráte obrázky svých dětí a drobný odkaz vás navede na krátké video ze dne, kdy je namalovaly. Zdá se vám to báječné a chcete si to zkusit?

Projekt TOTeM - Tales of Things and Electronic Memory - vám s tím pomůže. TOTeM má blízko k předpovědím budoucího technologického vývoje: The Internet of Things, který představuje propojení různých předmětů, služeb a informačních kanálů do velké databáze, schopné vyhodnocovat a třídit data tak, aby koncový uživatel měl k dispozici vždy relevantní a nejnovější informace.

Smyslem TOTeM platformy je pomocí mobilních technologií a webu 2.0 umožnit uživatelům uchovávat a sdílet své osobní vzpomínky. Po registraci získáte QR kódy, které můžete nalepit na cokoliv chcete, a to, co by si měla příslušná věc nebo místo „pamatovat“, jednoduše uvedete do odkazu, který vám tento kód poskytne. Cílem je vytvořit interaktivní databázi objektů, míst a jejich jedinečných příběhů, které se mohou rozvíjet v čase. To z TOTeM vytváří pozoruhodný nástroj k uchovávání osobních vzpomínek nebo stopování historie jakýchkoli předmětů.



QR kódy byly do nedávna spíše technologickým výstřelkem, ale začínají se objevovat čím dál tím častěji: na zboží v obchodech, na plakátech, v časopisech, na jízdenkách atp. Možná jste zaznamenali i bill-board značky Calvin Klein - obrovský QR kód s necenzurovanou verzí ostřejšího reklamního spotu. S vývojem technologií můžeme předpokládat, že se začnou QR kódy používat masově a při zcela běžných každodenních činnostech, jako jsou nakupování nebo orientace ve městě. Možná stačí jen poskytnout tu správnou pobídku a příležitost je začít používat.

Přibližně před půl rokem jsme klientovi navrhli projekt zaměřený na mobilní internet, ve kterém QR kódy a sdílení v rámci sítě hrály hlavní roli. Naše návrhy se nezrealizovaly, což je škoda především na straně klienta, protože je vidět, že tato technologie má potenciál. Pokud klienti prodávají moderní technologie, neměli by se je bát i používat. Stejně tak by měli občas dát na rady své agentury, myslíme to s nimi dobře. Jsme rádi, že v mobilní soutěži, kterou realizujeme pro zářijový Social Media Summit, si QR kódy už své místo našly.

V době, kdy fotoaparát a připojení k síti bude mít brzo v mobilu už opravdu každý, se není čeho bát. Technologická bariéra není hlavní problém. Důležité je přinést a srozumitelně představit něco nového, a samozřejmě poskytnout takovou službu, kvůli které se všichni vrhnou na používání QR kódů hned a s radostí. 

11/08/2010

Zájemci o direct marketing, prozřete!

Často v našem blogu píšeme o možnostech využití augmentované reality. S radostí vám teď představíme jeden kousek z naší dílny.

Společnost Direkt pořádá na začátku září konferenci Dny direct marketingu. Naším úkolem bylo vytvořit něco, co by na tuto událost zajímavým způsobem upozornilo. Samozřejmě nejlépe ve stylu přímého marketingu.

Vytvořili jsme proto dopis, který je víceméně celý napsaný Braillovým písmem a přečíst si ho můžete pomocí augmentované reality na stránce http://nebudteslepi.idirekt.cz. Dopis jsme adresovali marketérům, mediálním odborníkům a všem, kteří, jak se říká, nechtějí být slepí k novým trendům v této oblasti.

Pokud vás obsah dopisu zajímá, běžte na tuto microsite, kde se vám dopis po přiložení k webové kameře zobrazí v latince. Pro ty z vás, kteří nedisponují kamerou, je na stránce samozřejmě i klasický zvací dopis. Stránka také obsahuje program, registrační formulář a organizační detaily konference.

Zajímáte se o direct marketing? A už jste si přečetli svou pozvánku?


05/08/2010

Old Navy a augmentované zadečky

S augmentovanou realitou se roztrhl pytel. Jedním z nejnovějších kousků je Budoucnost je za vámi - mikrostránka oděvního řetězce Old Navy, kterou vytvořila agentura Crispin, Porter + Bogusky. Ti jsou známí svými sice vtipnými, ale trochu drsnějšími nápady, především ve spojitosti s ženami. Typickými příklady mohou být kampaně pro Burger King, jako je Shower Babe (snídaňová menu) nebo ta, ve které jste mohli směnit 10 facebookových přátel za hamburger. Přátelství na sociálních sítích mohou být až překvapivě křehká a kampaň se musela na podnět Facebooku stáhnout.

Ženské zadečky jsou přece jen delikátnější téma a mikrostránka je určena především ženám, proto ji agentura svěřila čistě ženskému kreativnímu týmu. Je to pořád styl Crispin, Porter + Bogusky, ale jemnější.

Aplikace Booty Reader ženám umožňuje vyzkoušet si pomocí augmentované reality, které z řady džín Old Navy by jim sedly nejlépe. Celou aplikací je provází Madamme Eva, věštkyně a odbornice na módu. Uživatelky jí nejdříve sdělí pár detailů z jejich života a ona jim vyjeví, jaké kalhoty jim sednou nejlépe - a to co se týče střihu i jejich životního stylu.

Jak aplikace funguje? Musíte Madamme svěřit své pozadí a ona vám poví, které kalhoty jsou ty jediné a pravé. Náhled svého pozadí můžete buď nahrát přes web kameru, použít existující fotku, případně se identifikovat s nabízenými vzory zadečků. Toto je zřejmě krizový bod aplikace a možná byl pro většinu uživatelek (a uživatelů) trochu problém, protože při použití kamery je třeba se nechat snímat zezadu z několika specifických úhlů.



Mikrostránka není součástí žádné velké kampaně, a dokonce by neměla být ani součástí in-store propagace. Jde čistě o pobavení a představení nové řady džín Old Navy. Nevznikla ani žádná galerie zadečků a v Old Navy slíbili, že všechny fotky budou držet v přísné tajnosti.

Co by nás však zajímalo nejvíc, je to, kdo spolupracoval na vývoji této aplikace a trávil nespočet hodin standardizováním ženských zadečků?