24/01/2013

Soundtrack pracovní doby


Nedávno vypukl v našem milovaném open officu menší hejt. Půlka z nás si totiž nedokáže představit práci bez hudebního doprovodu, druhá polovina jej naopak nesnese. Hádali jsme se, jestli hudba dokáže víc nakopnout a inspirovat, nebo rušit a unavovat.

Ticho léčí, hudba taky
Emoce jsou pěkná věc, ale nás zajímaly argumenty. Třeba v Americké lékařské asociaci přišli na to, že chirurgové operují přesněji, pokud u toho mohou poslouchat svůj playlist. Až v nemocnici uslyšíte hrát death metal, plesejte, váš život je v bezpečí. Na Stanfordu se zase vědcům podařilo prokázat, že hudba v mozku stimuluje centrum pozornosti. Přiměřený okolní hluk (okolo 70dB) dokonce prý zvyšuje kreativitu. Ale nesmí se to přehánět, 80 dB už ji zabíjí. Kupte si do práce hlukoměr!

Kreativní jak Mozart
Jaký typ krmiva pro sluchátka je tedy ten pravý? Samozřejmě záleží na vkusu, momentálním rozpoložení, ale také na náplni práce. Pokud píšete, zpěv v rodném jazyce vám může spíš uškodit. Například aplikace Ommwriter od barcelonské agentury herraizsoto&co staví na zenovém prostoru oproštěném od veškerých rušivých vlivů, osekaném jen na samotný text a kurzor s relaxační hudbou na (vašem) pozadí. Potřebujete naopak vypnout a najet si rytmus pro nějakou mechanickou činnost? Pomohou vám repetitivní elektro beaty. Zkuste hlavní motiv z Posledního Mohykána, který dokáže udělat epickou záležitost i z vyplňování formuláře nebo z pondělní cesty do kanclu. Za zmínku určitě stojí tzv. Mozartův efekt – totiž že poslech skladeb od tohoto génia dočasně zvyšuje inteligenci.

Klikněte na video a buďte...

...Chytrý jak Rad.io
Ať už posloucháte grindcore nebo Hanku Zagorovou, je pro zachování pozitivních účinků hudby potřeba neznásilňovat replay tlačítko jedné písničky, ale stále hledat nové podněty. Nejsnazší způsob je asi pomocí služeb jako Spotify nebo Grooveshark. Sociální síť pro hudebníky SoundCloud také není marná. Rad.io zase umožňuje vybrat si mezi více než 7000 online stanicemi z celého světa zaměřujících se na všechny myslitelné i nesmyslné žánry.

Až budete mít playlist připravený, zkuste pomalu zvyšovat hlasitost a sledujte reakce okolí. Při prvním jedovatém pohledu radíme nasadit sluchátka. Jinak to dopadne jako u nás. Pokud playlist nemáte, v pátek se můžete těšit na nydrle.playlist složený z nejoblíbenějších písniček našich kolegů. Již brzy ve vašich open officech!No comments: