26/01/2017

Trendy 2017: Lidé v nydrle předpovídají, co se letos v digitálu bude nosit

Kristina, Venca, Martin, Marko a Roman s Pavlou - vizionáři z nydrle.


Pavla Nýdrle
managing director

Internet už o moc větší nebude. Byť stále více lidí tam tráví stále více času. Co to znamená? Že jeho cena poroste. A co to znamená pro značky? Měly by se soustředit na dvě věci:

  1. Sběr dat o uživatelích / zákaznících pro lepší cílení, lepší nabídku a lepší zákaznický servis.
  2. Budování silného brandu - kampaně a aktivity, co chytnou uživatele za srdce a zaujmou.

Tedy přesně tak, jak se posouvá nydrle :)


Roman Číhalík
creative director

Personalized everything
Značky budou chtít ještě blíž k zákazníkům ještě relevantnějším obsahem. Zatím známe personalizované lahve nebo boty, ale trendem je mít i službu na míru každému z nás.Virtual reality & Augmented reality
Obsah, obsah a zase obsah, ale v jiné dimenzi. Po úspěchu Pokemonů je jasné, že zákazník udělá pro značku téměř cokoliv.

User experience
Žijeme v době, kdy si každý může vše ověřit, může být pánem situace a čím dál více vytváří vlastní obsah. Zákazník se stává partnerem značky. Kdo pochopí a využije tento synergický efekt, bude napřed.

Platforms
V roce 2017 každý brand pochopí, jak platformy mění mediální scénu. Podívejme se, jak se dnes pracuje s Facebookem nebo Snapchatem – používáme je ve stále větší míře jako samotnou inzerci.
Marko Rumpli
project consultant

V roce 2017 očekávám masivnější nástup umělé inteligence a její použití v reklamních kampaních. Už nyní využíváme u několika klientů prediktivní modely založené na neuronových sítích pro přesnější zacílení reklamních aktivit. Očekávám, že poptávka po těchto inteligentních systémech letos výrazně poroste. Současně s nástupem AI očekávám, že nabyde i poptávka po inteligentních dashboardech, které budou srozumitelně interpretovat big data.
Martin Velfl
interaction designer

Nadále očekávám vývoj textových a hlasových asistentů, upřednostnění iteračního designu, používání autentických fotografií a nové haptické a audiovizuální interakce.

Z dlouhodobého hlediska je ovšem nejdůležitější, aby uživatel byl vždy až na prvním místě – pokud navržené řešení usnadní a zpříjemní daný problém, výsledek se dostaví sám.


Kristina Hartman
head of social media

FB představí další mediální formáty
Budeme promovat livestream, platit za pozice v searchi a řešit formáty v Messengeru. Instagram bude svými formáty víc a víc podobný Facebooku. Dost možná okopíruje nějaké featury od Pinterestu. Snapchat začne ochabovat. Twitter i nadále stagnuje.

Pojedeme videa
Nakousli jsme to v minulém roce, ale letos už naplno pojedeme stylem “video first”. Nemusí to vždycky být dlouhé video, jen fotky nahradí 4 - 8 sekund dlouhá videa. Taková, která právě tvoříme pro Dove Men+Care.Influenceři
Předčí klasické celebrity. Ty, pokud chtějí udržet krok, musí plnit model: osobnost + kanál, jinak nemají šanci. Na druhou stranu se musíme naučit, že influencer není nápad. Je to exekuce! Nápad nemůže stát na tom, že někam dáme influencera. Musíme se naučit s nimi pracovat tak, že jsou součástí konceptu a jejich působnost je přirozená a katapultuje kampaň do jiných sfér. Nemůžeme ale čekat, že udělají práci za nás.


Boril Šopov
data science

V roce 2017 se žádné převratné změny reálně odehrávat nebudou. Bude pokračovat trend (v ČR opatrného začínání) využívání pokročilejších analytických metod, které usnadní automatizovat každodenní business rozhodnutí. Pro nás to bude znamenat dvě věci:
  1. Interně budeme moct servisovat více klientů s méně zdroji.
  2. Klienti budou moci díky využití našich modelů zlepšit služby pro své klienty (personalizované emaily, přesná doporučení na webu atd.)

Dále bude celosvětově pokračovat silný trend ve využívání neuronových sítí, které se budou dostávat do dalších a dalších oblastí. Nyní již začínají dominovat v oblasti klasifikací a vyhledávání obrázků, v oblasti strojových překladů mezi exotickými jazyky, v oblasti rozpoznávání mluveného slova, až třeba řízení aut a hraní Go.

Důležité je se ale příliš neptat klientů na to, co chtějí, ale spíš, čeho chtějí dosáhnout. Slovy Henryho Forda: "Když se zeptáte lidí, co chtějí, řeknou rychlejšího koně!"


Venca Šrámek
head of design

Jak bude vypadat design roku 2017? Takhle!

Nebojte se barev
Můžou být odvážné, až řvavé.
Minimalismus
Trend, který kondenzuje a reflektuje mnoho dalších webových trendů. Minimalistický design je zaměřen především na výkon, rychlost a přehlednost prvků na webu. Celý web dostane tak subtilní look and feel. Obrovský důraz je kladen na vyváženou typografii a kontrast jednotlivých prvků.Animace a gify
Skvělý způsob, jak ukázat smysluplný obsah tím nejlepším vizuálním způsobem. GIF a animace s SVG a CSS jsou v současnosti nejdokonalejší způsob, jak přidat webu jedinečné designové prvky.Zjednodušení navigace
Už loni začalo mnoho internetových stránek s přepracováním své navigace. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat i letos. Současná hlavní menu obsahují pět až sedm voleb, ale ty budou redukovány na tři až čtyři. Menší výběr pomáhá uživatelům v orientaci webem.Microinteractions
Rafinované a autoritativní způsoby, jak komunikovat s webovými stránkami. Často jsou přítomny tam, kde je ani nevnímáme, např. klikací animace, rolovací efekty a další.Prototypování
I když to není designový trend sám o sobě, rapidně roste vývoj prototypovacích nástrojů. Jsou rozhodně jedním z nejužitečnějších průlomů, na které lze v rámci webdesignu narazit napříč celým světem.


Zajímavé odkazy:Připravila:
Lulu Perlíková
copywriter

Foto:
Dominik Dvořák

No comments: