24/02/2017

Šampaňské, kaviár, oblek na míru a sto táců v prkenici. Tak vypadá aukce. Nebo ne?

Konto Bariéry pořádá každé dva roky dobročinnou dražbu, jenomže se potýká s jedním velkým problémem. Důstojná a majetná komunita příznivců dražeb svádí k domněnkám, že se jedná o akci pro vyvolené.


Katalog 13. aukčního salonu výtvarníků

Jenže tak to není. Aukce je určena úplně pro všechny, kteří chtějí pomáhat a zároveň si pořídit domů pěkný a originální kousek umění. Proto začínají ceny děl na stokorunách.


Co je to Aukční salon výtvarníků?

Dražba i výstava, která aukci předchází, se dá směle považovat za přehled toho nejlepšího ze současného českého umění. Výtěžek slouží k financování stipendií pro studenty s těžkým postižením.


Martin Kopeček má paraplegii v důsledku bederního úrazu z roku 2008. Martin je stipendistou Konta Bariéry od roku 2016. Studuje Lékařskou biofyziku na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové.


Markéta Brožová trpí od dětství nemocí DMO (těžká spastická diparésa). Díky stipendijnímu programu Konta Bariéry může studovat na Univerzitě J. E. Purkyně obor interkulturní germanistiky a překladatelství.


Problém

Návštěvnická základna Aukčního salonu stárne a nová se nevytváří. Konto Bariéry neví, jak nadchnout mladé publikum pro umění.


Dosavadní fanouškovská základna


Řešení

Pakliže chceme nadchnout mladé pro umění, musíme je následovat tam, kde tráví svůj volný čas – na sociální sítě, proto jsme se rozhodli pro spolupráci s mladými známými osobnostmi a vytvořili jsme zlatý rám, který jsme umístili na výstavu do Karolina. S rámem se návštěvníci fotili a přidávali hashtag #pomocjeumeni


Kampaň podpořilo komické trio 3v1 (Nikol Štíbrová, Veronika Arichteva, Martina Pártlová)
Petr Říbal, moderátor rádia Evropa 2


Živé umění

Projekt Živé umění je minisérie tří online streamů z procesu tvorby obrazu. Oslovili jsme tři přední české výtvarníky, aby s námi sdíleli svůj ateliér, svoje nápady a aby si nechali kecat do práce od fanoušků na Facebooku. 

A naši malíři do toho fakt šli!

Věra Tataro, Petr Kožíšek a Jakub Špaňhel malovali a naši social media specialisté všechny tři akce streamovali na Facebook Konta Bariéry. Největší úspěch sklidil poslední díl s Jakubem Špaňhelem, který je pověstný svým chrstnutím kýble vody na hotový obraz a ke kterému jsme si přizvali i moderátory Kateřinu Kairu Hrachovcovou a Petra Cerhu alias Nastyho.


Jakub Špaňhel, Kaira a Nasty


Klíčový vizuál

Naším klíčákem se stal záchranný kruh v kubistickém stylu a slogan POMOC JE UMĚNÍ skvěle dotvořil sdělení, které jsme chtěli lidem předat. Předlohou pro digitální záchranný kruh byl ručně kreslený obraz od malířky Dandy Horáčkové, který v postprodukci upravil náš designér Radek Kratochvíl.
Samotný obraz se záchranným kruhem šel do dražby také a zajímavostí je, že konečná suma přesahující 40 tisíc byla přihozena 20 sekund před koncem aukce


Proces tvorby Dandy Horáčkové


Čísla

Social Media

Dosah příspěvků: 298 327 lidí
Počet zobrazení 340 437
Zájem o příspěvky: 102 140

Živé umění

Jakub Špaňhel
Zobrazení aukce 919x
Konečná cena 105 100 Kč


V letu, 155 x 200 cm, akrylová malba


Vydražená částka za obrazy na Aukro.cz: 155 372 Kč
Celkově byly aukce zobrazeny 2 387x


Dílo do aukce věnovalo 436 výtvarníků.

Díky všem dárcům se podařilo vydražit umění za celkem
3 844 772 milionů korun.


Pražské venkovní formáty CLV vidělo během 14 dní 1,6 milionu lidí.


Tým nydrle.

Roman Číhalík – creative director
Bára Šuffnerová – account director
Adéla Křištová – account executive
Marko Rumpli – project consultant
Radek Kratochvíl – art director
Lucie Perlíková – copywriter 
Kristina Hartman – social media manager
Dominik Dvořák – social media specialistOdkazy

aukcnisalon.cz
fb.com/KontoBARIERY

No comments: