29/07/2010

Vezměte své profily do přírody, nejlépe do Faceparku



Podle některých odborníků jsou flash mobs a virální videa s nimi spojená už mrtvé trendy. Víc než o trend v nich jde ale o nápad. Pár kolemjdoucích se zastaví a pobaví nad čímkoliv. Pokud je ale vaším cílem zasáhnout především on-line komunitu, například virálním videem z vašeho flash mobu, musíte přijít s něčím lepším. Když máte originální nápad, máte i flashmobový virál. I přesto, že se píše rok 2010 a víc.

O současné kampani společnosti Diesel -
Be Stupid – si jedna půlka lidí myslí, že je neuvěřitelně hloupá a nesmyslná, pro tu druhou je geniálním tahem, jak se vyčlenit z trendu dokonalých a naleštěných značek. Porota festivalu Cannes Lions se přidala minulý měsíc k té druhé půlce. Ve zkratce, kampaň říká, abychom občas byli trochu hloupí. Dodává to odvahu dělat věci jinak, a život je tak mnohem zábavnější. Že je to pravda, se Diesel snaží dokázat v různých flash mobech, které pořádá v průběhu celého roku. Některé se povedly, jiné méně. Ten poslední, Facepark, se stal hitem. 


Smart likes it digital, stupid is analog. To se stalo na konci července heslem dne v jednom berlínském parku. Diesel si vzal na mušku současnou hysterii kolem sociálních sítí, především Facebooku, a vzkázal jeho uživatelům: „Nemrhejte svým životem před monitorem, běžte jím mrhat do parku!“ Příchozí si mohli vytvořit na kartonové šabloně facebookový profil, připsat pár osobních údajů a začít se socializovat. Nalepovat zprávy nebo komentáře, šmírovat cizí profily, aktualizovat status nebo poslat někomu zprávu-frisbie nebyl problém. Kartiček, fixů a „Líbí se mi“ nálepek bylo dost pro všechny. Uživatelé si v analogové verzi mohli zahrát i populární facebookové hry jako FarmVille nebo MafiaWars. Doprovodný program zabavil i přihlížející nefacebookáře.

Diesel sice holduje analogu, ale i tak měl solidní on-line podporu. Jinak by to asi s virální kampaní daleko nedotáhl. Stránky
Facepark a Stupid Search (parodie na Google) si utahují z dnešních fenoménů internetu a dobře vysvětlují, o co Dieslu jde. Akce je samozřejmě propojená s Facebookem a dalšími sítěmi. Přepnout do analogu je vtipné, ale opravdu jen na jedno odpoledne.

Tuto povedenou akci má na svědomí agentura DDB Düsseldorf. 

22/07/2010

Jak rozvíjet dětskou kreativitu on-line: Tate movie project

Londýnské kulturní centrum Tate se spojilo s BBC a představily Tate movie project interaktivní web, který je určený dětem od 5 do 13 let. Jde o velmi hezky zpracovanou platformu, která má rozvíjet dětskou kreativitu. Cílem je od dětí sesbírat materiály a nápady, ze kterých tým profesionálů vytvoří 20minutový film. Ten bude vysílán na BBC a stane se i součástí propagace olympiády v roce 2012, která se odehraje právě v Londýně. To je pro malé filmaře slušná motivace.

Jak celá platforma funguje? Dětem jsou předloženy pouze základní body a široká škála nástrojů. Jak bude celý výtvor zpracován, jaké budou hlavní postavy nebo dialogy, je čistě na nich. Tvůrci se snažili nástroje co nejvíce zjednodušit, aby nijak neomezovaly dětskou představivost a zároveň neodrazovaly především ty menší přispěvatele. Děti se mohou na projektu podílet různě: vytvořením všech postav příběhu, jejich animací i dialogy nebo alespoň okomentováním výtvorů ostatních. Nemusí zároveň znát žádné složité technologie, stačí třeba jen nahrát obrázek, který nakreslily ručně.

Celým webem provází několik charakterů, které dětem radí, co a jak. Uživatelé si také mohou vytvořit vlastní postavičku a založit jednoduchý osobní profil. Platforma tak slouží částečně i jako malá sociální síť.

Stránky již běží a pomalu se začínají plnit prvními příspěvky. Kolik jich ale celkem bude a jaké budou kvality, se teprve uvidí. Aby zájem vydržel, budou se stránky pravidelně doplňovat dalšími vychytávkami. Projekt také podpoří speciální Tate dodávka, která bude brázdit Británií a pořádat akce pro děti. Celkem by se měla zastavit v 55 městech.

Moderní technologie pronikají ke stále mladším uživatelům a některým z nich skutečně nedělá problém si vcelku zručně hrát s on-line nástroji, které pro ně zároveň nemusí být jen rozptýlením. Platforma velmi hezky vysvětluje, z čeho všeho se skládá výroba filmu a jak by se mělo postupovat. Pro malé filmaře, scénáristy a editory by to zřejmě mohla být nová domovská stránka.

Pokud vás zrovna chytla tvůrčí nemoc, můžete se vybít zde: http://tatemovie.co.uk. Grafika i zvuk se vám občas budou sekat i s rychlým připojením, ale podobné nástrahy k filmové branži zřejmě patří.

Hlavní kreativní nápad pochází ze studia Fallon. Spojením s týmem z Aardman Animations, kteří si udělali solidní zářez například animací filmu Wallace a Gromit, tak vzniklo velmi hezké interaktivní prostředí, které dozajista zaujme každého malého filmaře. Ročního projektu by se jich podle odhadů mělo zúčastnit na milión. 

14/07/2010

Calvin Klein obchází cenzuru QR kódy


Značka Calvin Klein má velmi osobitý přístup k reklamě. Díky tomu se občas stane, že musí pro nevhodnost stáhnout nějaký ten billboard a čas od času nějaká reklama neprojde televizní cenzurou. Využít přitažlivosti něčeho zakázaného a nepřípustného se rozhodli i v kampani pro novou podzimní kolekci. Na několika místech v New Yorku a Los Angeles umístili místo billboardu velký červený QR kód s výzvou Get It Uncensored, tedy k zhlédnutí necenzurované verze. Po načtení kódu telefonem se uživatel dostane na stránku s exkluzivní, prodlouženou verzí spotu pro tuto kampaň, ve které vystupují módní legendy, jako jsou Lara Stone, A.J., Sid Ellisdon, Grayson Vaughan nebo Eric Anderson. Poté je možné sdílet tento QR kód na Twitteru nebo Facebooku. 

 
QR , neboli Quick Response, kódy mohou být instalovány kamkoliv: na zboží, billboardy, plakáty a další plochy. Původně pocházejí z Japonska, kde jsou v komunikaci běžné. V ostatních oblastech nicméně zatím vyvolávají mírné rozpaky. Veřejnost totiž buď neví, co to QR kód je a jak se používá, nebo nemá dostatečně kvalitní telefon a software pro jeho přečtení. Dalším problémem může být i nedostatečně atraktivní obsah. Pro značku Calvin Klein je to v podstatě malý test, který pozorně sledují všechny velké značky. Billboardy jsou všehovšudy pouze čtyři, ale pokud budou atraktivní pro dostatečné množství lidí, Calvin Klein jejich řady rozšíří a využije je i v dalších kampaních. Stejně se zřejmě zachovají i ostatní společnosti. 
 
 
V Česku patří mezi průkopníky v této oblasti například Seznam. Ten skrz kódy zpřístupňuje uživatelům exkluzivní informace, jako jsou zpravodajství, speciální cenové nabídky nebo lokalizované mapy. Všeobecně je u nás používání této technologie zatím v plenkách. S dalším rozšířením chytrých telefonů a zvýšením povědomí veřejnosti o tom, jak tyto kódy fungují, může ovšem přijít změna.

A co vy, jaké jsou vaše zkušenosti s QR kódy?

12/07/2010

Tlačítko „Líbí se mi“ se objeví i v e-mailech

Pamatujete si ještě na dobu, kdy neexistoval buttonek „Líbí se mi“? Díky platformě Opengraph se toto tlačítko během krátké doby masově rozšířilo, stalo se součástí téměř každé stránky, a umožnilo tak velmi jednoduché sdílení obsahů. Jen tak mimochodem, v současnosti jej denně využívá na 65 miliónů uživatelů. Vzájemné sdílení mezi uživateli internetu je zároveň jedním z nejlepších způsobů propagace. To mohou potvrdit například uživatelé blogerské platformy TypePad, kteří zaznamenali až 50% nárůst návštěvnosti po přidání této aplikace do svého blogu. To není zrovna málo.

I když se může zdát, že tlačítko „Líbí se mi“ je všude, jeho potenciál se zřejmě bude ještě rozšiřovat. Společnost MailChimp, specializující se na systémy pro tvorbu a správu e-mailingových kampaní, přišla s novinkou: MailChimp v5.2. Tento systém velmi jednoduše integruje tlačítko přímo do těla e-mailu. Kliknutím na něj se jeho obsah propojí s vaším účtem na Facebooku a vy si automaticky přidáváte danou společnost nebo produkt do seznamu oblíbených stránek, a pokud to vaše nastavení povoluje, podělíte se s přáteli o tuto informaci i na své zdi. Tím aplikace umožňuje jednoduché sdílení preferovaných nebo pro uživatele nějak zajímavých obsahů. Samotné sdílení a zalistování stránek má výrazně osobnější rozměr a dlouhodobější efekt. To je pro marketéry zřejmě mnohem podstatnější než pouhé přečtení nabídky, případně kliknutí na link s dalším komerčním sdělením.

Celý systém by se měl spustit příští týden. Uvidíme tedy, jak si tlačítko „Líbí se mi“ povede i v často nenáviděných e-mailingových kampaních.

08/07/2010

S Facebookem vstávat, s Facebookem usínat

Vliv sociálních sítí na každodenní život svých uživatelů je zřejmý. Studie nicméně prokazují, že jejich role je mnohdy výraznější, než si sami uživatelé dokážou představit, natož připustit.

Nejnovější studie americké agentury Oxygen Media / Survey Lightspeed Research ukázala, že v porovnání s muži jsou ženy výrazně více závislé na sociálních sítích, konkrétně na Facebooku. Dvouměsíčního výzkumu se zúčastnilo 1605 respondentek ve věkovém rozmezí 18-34 let a potvrdila se v něm některá předchozí zjištění, ale také z něj vyplynulo i několik dalších zajímavostí. Jak se tedy ženy na těchto sítích projevují?

Například, velká část žen je na Facebooku v podstatě závislá, více jak třetina z nich to dokonce sama přiznala. Přihlášení do této sítě patří mezi první i poslední aktivity jejich dne: přibližně třetina se přihlásí ráno hned po probuzení, pětina se potom přihlašuje také kdykoliv uprostřed noci. Z výzkumu vychází také několik dalších zajímavých poznatků. Kromě toho, že celých 57 % žen komunikuje více on-line než osobně, většina nijak zvlášť nerespektuje doporučení ohledně soukromí a bezpečí. Pro polovinu je zcela v pořádku se na Facebooku sblížit s člověkem, se kterým se nikdy nesetkaly osobně a domluvit si schůzku, případně také pravidelně kontrolovat partnerův profil. Zde je třeba podotknout, že v tomto ohledu je poměr žen a mužů vcelku vyrovnaný. Facebook nadále slouží především k udržování vztahu s přáteli, případně přímo vyhledávání nových známostí, a to i těch na jednu noc. To ovšem není u sociálních sítí asi nijak překvapivé. Zajímavější je spíše podoba a způsob sdílení samotného profilu. Ačkoli 89 % žen prohlásilo, že by na svůj profil nikdy nedaly informaci, o které si myslí, že by je neměli vidět jejich rodiče, téměř stejné množství nemá problém se zveřejněním fotek, na kterých se líbají nebo na kterých jsou evidentně pod vlivem omamných látek (42 %). Nezajímá je ani to, jestli je přístup k fotkám veřejný. Ostatně více než polovina nevěří ve spolehlivost nastavení soukromí na Facebooku.

Z výzkumu jednoduše vyplývá, že díky rapidnímu a rozsáhlému rozšíření sociálních sítí došlo k zásadním změnám v sociální komunikaci a k celkovému posunu sociálních norem. Už dnes můžeme identifikovat zásadní proměny, například ve způsobu sbližování uživatelů a jejich osobní prezentaci, případně vnímání soukromí. Celkově výzkum ukazuje na narůstající trend otevřenosti, který ale narůstá průběžně. Sociální sítě jej pouze urychlují. Tato studie, s přihlédnutím k tomu, že internet je pořád uživateli vnímán jako anonymní prostředí, nakonec není možná až tak šokující.

A jak jste na tom vy? Kdy jste si naposledy přidali někoho, o kom jste předtím nikdy neslyšeli, a šli spolu na večeři?

03/07/2010

Hledáme Digital Graphic Designera!

Nydrle Digital hledá mladého a talentovaného kreativce na pozici Digital Graphic Designera. Máš zájem? Jako nedílná součást našeho kreativním týmu budeš mít možnost ukázat své dovednosti na zajímavých a komplexních projektech pro významné klienty.

Požadavky:
• aktivní zájem o design a smysl pro každý detail
• neotřelé kreativní myšlenky
• rutinní znalost práce s Photoshopem a Illustratorem
• přehled o současných trendech ve webdesignu a technologiích
• znalost Flashe, InDesignu, After Effects a 3D software výhodou

Pokud máš zájem, pošli nám své portfolio na antonin.parma@nydrle.net

02/07/2010

Internetová vysokorychlostní pohádka z Finska

Mezi významné ukazatele vyspělosti jednotlivých států patří i dostupnost internetového připojení a počítačová gramotnost obyvatel. To zásadně ovlivňují růst životního standardu obyvatel, rozvoj ekonomiky a další faktory. Je to více méně logické. Spíš než kompletně vybavená KPZ jsou v tomto světě k přežití zapotřebí především informace. Jejich nejdůležitějším a nejbohatším zdrojem je internet. Dostupnost informací a schopnost je využít jsou tak podstatným faktorem rozvoje společnosti.

To si konečně začínají uvědomovat i vlády jednotlivých států. Francie minulý rok přiznala všem občanům právo na internet. Mnohem konkrétnější bylo Švýcarsko, které sice nemá stanovenou ani minimální mzdu, ale má rozhodně jasno v minimální rychlosti připojení. Jako první, také v roce 2009, stanovili konkrétní rychlost připojení, která je garantovaná státem, a to na 600 KB/s pro stahování a 100 KB/s pro nahrávání. Finsko, které má už celých 95 % obyvatel on-line, posunulo hranici dál a stanovilo minimální rychlost na solidních 1 MB/s. Zbylých 5 %, které jsou off-line, tvoří většinou venkovské oblasti nebo neobydlená krajina na severu. Po dosažení celkového pokrytí plánuje Finsko zvýšit rychlost připojení až na 100 MB/s. Připojení nebude zadarmo, ale jeho cena bude stanovena tak, že bude dostupné pro každého.

Finsko je v současnosti jednou z nejvyspělejších zemí světa, zřejmě i díky neustálému tlaku na rozvoj a vzdělávání v oblasti IT technologií, které dále pozitivně ovlivňují trh. Finové určitě nechtějí usnout na vavřínech, celostátně garantované zavedení vysokorychlostního internetu je zřejmě jen začátek.

Co je zajímavé, právo na internet není klasifikováno jako občanské právo, ale lidské. To v podstatě znamená, že tak jako mají jejich obyvatelé právo na život, mají ho i na internet. O něčem podobném si v České republice můžeme zatím jenom nechat zdát.