27/10/2010

Není captcha jako captcha!

Kolikrát jste za svůj život luštili takzvaný kód captcha, aby se systém ujistil, že nejste robot? A kolikrát jste se při tom dozvěděli něco nového, něco si zapamatovali nebo si třeba řekli, že tenhle film prostě musíte vidět? Asi nikdy, že ano. Ale nebojte, blýská se na lepší časy!

První vlaštovkou byla nedávná betaverze společnosti Solve Media, která náhodně generované kódy captcha vyměnila za reklamní slogany. Vypadá to sice lépe a víc to nese, ale ochranná funkce se výrazně sníží. Reklamní slogany jsou totiž pro roboty o poznání snáze rozžvýkatelným soustem než náhodně vygenerovaná písmena.

Společnost NuCaptcha systémovou obranu proti spamu posunula trochu dál a přišla před měsícem s jiným vylepšením. Produkt NuCaptcha Engage umožňuje různým značkám vytvářet animovaná videa doplněná pohybujícím se textem. Ihned za reklamním sdělením následuje právě kód captcha. Při takovém čekání se nějaké té reklamě nevyhne nikdo. Úkolem inzerentů je, aby uživatelé tohoto času navíc nelitovali.

Otázka proč je asi zbytečná. Kódů captcha se denně zobrazí přibližně 280 milionů a rozluštění jednoho trvá průměrně 14 vteřin. To je v celosvětovém měřítku celkem 124 let uživatelské pozornosti denně. Společnost NuCaptcha se navíc chlubí tím, že výzkumná agentura Wharton zaznamenala u těchto videoformátů až 1200% nárůst povědomí o inzerované značce. To není vůbec špatné skóre, nemyslíte?

Několik ukázek této novinky si můžete prohlédnout na stránkách společnosti. Platforma funguje teprve dva měsíce, a už ji využívá více než tři a půl tisíce portálů. Během prvního měsíce se s ní seznámilo na pět milionů uživatelů. Odhady na říjen mluví až o 10 milionech. Videocaptcha je určitě mnohem zajímavější než pouhý text, a navíc se o poznání lépe se čte. 
Pro vyluštění kódu je občas třeba i slovník. Zdroj: confidenttechnologies.com
Zabezpečení captcha má mnoho podob, například právě jako jednoduché texty nebo třeba i obrázky, které musí uživatel otáčet nebo jinak identifikovat. Všechny formáty se neustále vyvíjí. Ty od společnosti NuCaptcha ale mají obrovský potenciál, především pro inzerenty. Předpokládáme, že i díky tomu se velmi rychle rozšíří. 

Via: TechCrunch, Tyinternety 

22/10/2010

Drama o luxusních značkách a pohodlných zákaznících

Podívali jsme se na několik průzkumů, například L.E.K. Consulting Consumer Survey o chování spotřebitelů v segmentu vysoké příjmové skupiny nebo průzkum společnosti Walpole a Forrester o praktikách e-commerce v segmentu luxusního zboží. Fakta jsou jasná:

  • Pouze třetina značek luxusního sektoru prodává své výrobky on-line. 
  • 8 z 10 spotřebitelů ve vyšší příjmové kategorii používá internet každý den.
  • 78 % těchto zákazníků má svůj profil na nějaké ze sociálních sítí a aktivně je používá.
  • Nejde o žádné mladíčky, 70 % dotázaných uvedlo věk 40 let a více. 
  • Tato skupina používá internet především jako zdroj informací, ale nemá sebemenší problém s nakupováním výrobků online, ani těch luxusních. 
Také jste si všimli té drobné mezery na trhu? Rozdíl mezi nabídkou a poptávkou způsobuje zřejmě zavedený přístup k prodeji luxusního zboží. Tak například, důležitou součástí nákupu je exkluzivní zážitek. Jako dostatečný příklad vám může sloužit, že kromě páru bot za desítky tisíc korun si odnesete z obchodu třeba i prožitek příjemně stráveného času, protože jste se sofistikovaně bavili nad sklenkou vína s personálem, který ví, o čem mluví. Nebo to alespoň profesionálně předstírá, nicméně iluze výjimečnosti je dokonalá. Internet je prostě masová záležitost a přepychové zboží naopak staví především na své exkluzivitě a nedostupnosti.

Zdroj: life.com

Většina exkluzivních značek se pak zmiňovaný on-linový nedostatek snaží dohnat stylovými nablýskanými stránkami, to ale nestačí. Kromě originality totiž tato cílová skupina očekává i kvalitu a přidanou hodnotu, ať už jde o servis, úsporu času nebo profesionální asistentskou pomoc, případně nadstandardní doručovatelské služby. Jsou nároční, ale nechtějí to zadarmo. Tyto mechanismy pochopily například společnosti NET-A-PORTER nebo LVMH, které patří mezi vedoucí on-line prodejce luxusního zboží.

Nakupování na internetu je prostě pohodlné pro všechny a jeho růst nezastavila ani krize. Uživatelům z vyšších příjmových skupin nedělá problém si objednat na internetu ani luxusní produkty, především pokud je mohou doma pohodlně vyzkoušet a případně zase vrátit. Zákazníci si totiž často objednají hned dvě velikosti, z nichž jednu pošlou zpět. Expediční náklady jsou sice o něco vyšší, ale musíte uznat, že se vyplatí.

Jak na ně? 
Těmto zákazníkům nejde o to, aby se na síti stali nejlepšími přáteli se svou oblíbenou značkou, jde jim spíš o to, aby dosáhli svého: spokojenosti, ať to znamená cokoliv. Zabírají na ně především funkční aplikace, protože je zajímají především informace, na základě kterých se mohou rozhodnout: koupit či nekoupit. Výměnou můžete získat jejich názory, připomínky a samozřejmě také objednávky. Interaktivita se cení, ale je dobré ji mít pod kontrolou. Nezapomeňte na to, s kým máte tu čest. Akce a hry, které oslní masové spotřebitele, nijak zvlášť nezaujmou ty v luxusním segmentu.

Je to trochu chůze po tenkém ledě. Jeden z mála, komu se to povedlo je návehář Jimmy Choo, který za pomoci Foursquare organizoval hony na boty své značky, které byly ukryté na různých místech po celém Londýně. Dalším může být třeba značka Porsche, které svým věrným zákazníkům dala různá privilegia při představování nového modelu Panamera.

A je to také trochu zvláštní. Ty nejmodernější a nejprogresivnější značky se bojí nových technologií. Chápeme, že punc tradice a exkluzivity má svoje kouzlo, upřímně si ale myslíme, že mu až tak dlouho nevydrží a on-line prodej luxusních výrobků se brzy rozjede naplno. V Čechách, kde se luxus pořád chápe především jako prostředek demonstrace společenského postavení, má asi největší potenciál segment automobilů, módy, šperků a hodinek. Doufejme, že se brzo rozšíří i na to, co je luxus ve světě: služby. Nakonec, punc exkluzivity je přece dosažitelný i on-line a docela dobře funguje.

18/10/2010

Hledáme animátora!

Hledáme spolehlivého a šikovného animátora, který mocně vládne Flashem a rutinně ovládá Photoshop/Illustrator. Poskytneme mu zábavu na plný úvazek. 

Své životopisy posílejte na ondrej@nydrle.net.

PS: After Effects výhodou.

13/10/2010

Chceme si promluvit o stáří

Ano, stárneme.  Do 4. patra v Myslíkově ulici už nevybíháme radostně a bez zadýchání, tak jako dřív. To ovšem není ten pravý důvod, proč si chceme promluvit o stáří. Tím hlavním podnětem je naše spolupráce s Nadací O2 na projektu, který se zabývá důležitým a často opomíjeným tématem: mezigeneračním dialogem.

Projekt Mluvme o stáří Nadace O2 realizuje ve spolupráci s organizací Elpida, která se dlouhodobě zabývá problémy seniorů. Celou kampaň podpořily také významné osobnosti české vědy a kultury, například socioložka Jiřina Šiklová, spisovatel Karel Tejkal nebo herečka Jana Plodková.

Kampaň reaguje na současný trend, kdy mladí lidé čím dál tím častěji  projevují nepochopení, neúctu a netoleranci ke starším lidem. Naším úkolem bylo vytvořit on-linovou část kampaně, zaměřit se především na mladé a vytvořit diskuzi na téma stáří, která by se postupně rozvinula v mezigenerační dialog. Podstatu celého problému jsme obrátili „naruby“, založili jsme fiktivní agenturu na ochranu seniorů a její prezentaci jsme dovedli ad absurdum. Na stránkách agentury se můžete dočíst o jejím poslání, pracovních postupech nebo různých činnostech, které dělají starším lidem problémy a na které se agentura zaměřuje. 


Technické nákresy, jak vynést těžké tašky do schodů vypadají složitě, ale provedení  je přece pro většinu z nás až absurdně jednoduché. Na stránkách se také můžete připojit do týmu Ochranky nebo si rovnou objednat její služby. Zde přichází to nejdůležitější, hlavní sdělení této virální kampaně: Ochranka seniorů je nesmysl, protože starším lidem by měl při jejich každodenních činnostech, které pro ně mohou být vzhledem k jejich fyzickému stavu náročné, pomáhat každý. Následně je uživatel nasměrován na oficiální stránku kampaně www.mluvmeostari.cz , kde se dozví další informace a může se zapojit do probíhajících diskuzí.  O kampani se můžete dozvědět víc i na Facebooku, na stránkách Mluvme o stáří.

Záleží vám na vašich prarodičích? Byli byste ochotni zaplatit za to, aby se vaše babička cítila v bezpečí a aby si mohla v tramvaji v klidu sednout? Hlavní koncept navrhla agentura VCCP. Řídila se heslem: Každá babička je přece něčí babička! Na svou babičku byste byli asi určitě milí, pomohli jí a bránili ji, kdyby na ni někdo byl hrubý. Stejně byste se zřejmě zachovali k babičce svého kamaráda. Vnímat člověka pouze skrz jeho věk a případnou nemohoucnost je přece hloupost. Důležité je vnímat osobnost a životní příběh, nedívat se na stáří, ale na člověka samotného. My jsme se v rámci konceptu snažili poukázat na drobnosti a každodenní činnosti, které mohou znamenat hodně. Jen tak namátkou třeba i začátek lepších vztahů mladé generace k seniorům a opačně.

To, aby k sobě různé generace chovaly vzájemnou úctu je problémem nás všech a co je podstatné, my všichni s tím můžeme něco udělat. Na způsob, jakým by některé situace řešil vlastník agentury Miloslav Kučera, se můžete podívat na stránkách www.ochranka-senioru.cz. Asi se shodneme, že nic podobného by nikdo z nás nechtěl zažít na vlastní kůži.